Životní styl

Pes, pomocník běžce i chodce

Psi milují v životě dvě věci. Svého páníčka a jakoukoliv činnost, kterou s ním provádí. Běh je pro něj úplně TOP. Miluje běhání. Svého pejska můžete zapojit i aktivně. Může se stát vašim pomocníkem. Bude vás tahat, což oceníte hlavně při vybíhání stoupání. Ale bez ohledu na jeho pomoc, vám připraví nezapomenutelné, společné zážitky.

Padnoucí postroj

Jak toho dosáhnout? Chce to jen pár věcí a trochu tréninku. Většina pejsků velice brzy pochopí, co se od nich chce, a rychle a s nadšením, se zapojí aktivně do společných tréninků.

Začneme výběrem vhodného postroje. I u nás existuje několik firem, které šijí velice kvalitní postroje. Je důležité psovi koupit správnou velikost. Výrobce na svých stránkách mívá přehledné vysvětlení správného měření psa. Jsou zde udány všechny potřebné míry, které objednavatel postroje musí změřit.

Výsledný postroj nesmí na pejskovi nijak plandat, nebo jej škrtit. Pes se v něm musí cítit pohodlně.

K postroji budete také potřebovat speciální vodítko s takzvaným amortizérem. To je část vodítka, která trochu připomíná tlumič. Při běhu opravdu tlumí určité nárazy, které vznikají při změně rychlosti běžce i psa, nebo při prudkém směru běhu.

K vodítku budete také potřebovat něco, za co vás pejsek potáhne. Používá se k tomu speciální, bederní pás. Je široký a polstrovaný, takže běžci nepůsobí žádné nepohodlí. Někteří běžci či chodci používají dokonce sedáky, které nejsou nepodobné horolezeckým úvazům.

Natěšený pes

Když propojíme psa pomocí vodítka s běžcem, vznikne tým. Aby tým fungoval, musí pejsek pochopit to, že při běhu či rychlém pochodu stále vpředu. Severská plemena psů to mají v genech. Už staletí takhle fungují. Jsou používáni k tahu saní a vůbec všeho. Ostatní pejsky to musíme naučit. Jde o nekonečné povzbuzování a odměňování. Také musíme pejska naučit pár nezvyklých povelů. Pro povel vpravo, používáme zvolání Džíí! Pro vlevo Hoo! A nejdůležitější je určitě povel Stůj!