Rubrika: Byt a dům

Jak vybavit dětský pokoj, aby rostl společně s dítětem

Potřebujete vybavit dětský pokojíček, ale nevíte si rady? Děti rychle rostou a pokoj by měl růst s nimi. Jak to udělat a nezbláznit se z toho?

Jak vybavit dětský pokoj, aby rostl společně s dítětem

Žádná místnost v domě není takovým oříškem, jako právě dětský pokoj. Vybavit dětský pokoj je poměrně složité a zapeklité, když přihlédneme k faktu, že děti rychle rostou a každých pár let se obměňuje i to, co se jim líbí a co potřebují k životu. Jenže komu by se chtělo pokoj každý pár let předělávat a neustále hýbat s nábytkem či dokonce přemalovávat stěny. To určitě nikomu! Proto na to jděte chytře hned od začátku. Už když budete chystat pokojíček pro batole, popřemýšlejte a pokuste vybírat universální prvky – takové, které nebudete muset za rok či dva zase obměňovat. Jak na to?

pexels-photo-207891

To, co se jen tak neokouká

S tím jak děti rostou, se mění i to, co se jim líbí a co potřebují. Je jasné, že miminko potřebuje zcela úplně něco jiného než batole, dítě v předškolním věku a školák. Již dopředu tak počítejte s tím, že asi každé tři roky budete muset kompletně obměňovat výzdobu pokojíčku – což je poměrně děsivá představa. Proto je dobré neunáhlovat se, nenechat se strhnout emocemi a při vybavování pokojíčku již dopředu logicky přemýšlet. Růžové křiklavé stěny se budou těžko přemalovávat – raději vymalujte v neutrálních barvách a používejte doplňky a dekorace, ty velmi snadno později vyměníte. A takto postupujte se vším.

Pokud si nevíte úplně rady, nechte se inspirovat návrhy dětských pokojů od profesionálů. I pro ně je ale někdy vybavování dětského pokojíčku pořádným oříškem. Je to výzva, troufnete si na ni?

pexels-photo-4046082

Vychytávky vám to usnadní

Problémem při vybavování dětského království svépomocí může být i to, že zkrátka neznáte nejrůznější vychytávky a tak si neporadíte tak dobře jako bytový designér nebo architekt. Na mysli máme především nábytek, právě ten totiž může také spoustu věcí usnadnit. Malé dítě určitě nepotřebuje psací stůl a tolik úložného prostoru jako školák, potřebuje spíše více prostoru na hraní. Nábytek ale stejně pořizovat budete moci, do pokoje se dá chytře zakomponovat, i když ho dítě ještě úplně nepotřebuje – časem vám tak odpadne práce s dalším stěhování a přemisťováním nábytku. Podobně je to s každým kouskem nábytku. Třeba i s postelí se dají dělat věci.

Proto je nejlepší nechat si poradit nebo se jen inspirovat chytrými nápady profíků.

Jak topit v krbových kamnech na dřevo

Krbová kamna při správné obsluze udělají teplo i radost. Žádná popálená podlaha, žádný kouř v místnosti a nepořádek z popela. Tomu se dá zabránit dodržováním několika zásad. Není problém je ctít, ale musíme je nejdříve znát.

Teplo a pohoda.

Následující popis je zaměřen na krbová kamna s možností sekundárního vzduchu a terciálním spalováním.

  • Základem je řádné vyčištění spalovacího prostoru a popelníku od popela z předchozího dne. U menších kamen s malým popelníkem je to každodenní rutina. Rozhodně se vyplatí pořídit si vysavač popela. Nepráší se a práce jde lépe od ruky.
  • Špinavé sklo lze čistit kouskem toaletního papíru a nástřikem běžně dostupných přípravků na čištění krbových skel. A pokud něco vyčistit nejde? Na navlhčený toaletní papír nabrat trochu popelu z krbu a tím dočistit. Špinavé sklo naznačuje topení mokrým dřevem. Mnoho sazí a kouře je i důsledkem hoření s nedostatkem vzduchu. To se stává při snaze omezit předimenzovaný výkon kamen nebo při snaze ušetřit palivo přiškrcením vzduchové klapky.
  • Nyní je třeba nachystat dřevo na podpal. Dva menší špalky položit na rošt a na ně navrstvit menší i větší kousky dřeva. Dobře poslouží i kůra. Vložit pevný podpalovač a je připraveno.
  • Uzavřít přívod vzduchu pod rošt a přívod sekundárního vzduchu, který "oplachuje" sklo. Pokud by přívody vzduchu nebyly uzavřeny, kouř by šel do místnosti. Pak zapálit podpalovač pod nachystaným dřevem.
  • Během zatápění nechat na minimum pootevřená dvířka krbu. Po zatopení je krb ještě studený a dřevo chvilku kouří. Díky pootevřeným dvířkům je kouř rychle odváděn do komína a sklo zůstane čisté. Po celou dobu, kdy jsou dvířka jen přivřena od krbovek neodcházet, ale hlídat, aby nic nevypadlo. Jakmile se kouř vytratí, to je obvykle po několika minutách, dvířka zavřít a otevřít spodní a sekundární vzduch.

 

Teď už dřevo hoří a může se přikládat a udržovat oheň. Pro každé přiložení je zase potřeba dodržet několik zásad, pokud nechceme, aby kouř unikal do místnosti:

  • Počkat až dřevo dohoří a nebudou vidět plameny, jen žhnoucí uhlíky.
  • Zavřít přívod spodního vzduchu, otevřít dvířka a přiložit. Dřevo na uhlíky položit, neházet ho. Vhozené dřevo může poškodit šamotovou vyzdívku nebo vyhodit žhavý popel na podlahu našeho bytu. Máme přiloženo? Tak zavřít dvířka a otevřít přívod spodního vzduchu. 

 

Teplota v krbu se zvolna zvyšuje a obvykle po dvou přiloženích má již správnou teplotu. Nyní můžete zkusit zavřít přívod spodního vzduchu. Plameny přestanou skotačit a hoření se zklidní. Po chvilce se však více rozhoří, ale už ne tak bouřlivě. Méně zplodin uniká do komína a hoření je účinnější. Teplota ve spalovací komoře se zvyšuje. Po chvíli můžeme přes zasklení vidět plameny poskakovat kousek nad polínky. Jako by ze dřeva vůbec nevycházely. To je projev terciálního spalování. Proces hoření je nyní nejúčinnější.

 Jen žhavé uhlíky.

Teď je teprve čas se uvelebit v křesle a zadívat se do plamenů. A nezapomenout včas přiložit.

 

Bydlení za dostupnou cenu je tu pro všechny!

Nenechte se odradit cenami na současném trhu s bydlením, i když jsou astronomické a běžní lidé nemají šanci na takové bydlení dosáhnout. Stále zde existuje jedno chytré řešení, jak to udělat, aby vám váš domek říkal pane, aniž byste museli vyloupit banku – ano, přesně tu, kde vám nechtějí dát hypotéku.
Ceny bytů i novostaveb, a stejně tak i ceny hypoték tlačí lidi do nepříjemné pozice – tlačí je do nájemního bydlení, protože na nic jiného v současné situaci nikdo nedosáhne. Tedy s jednou jedinou výjimkou, kterou je mobilheim – domek bez pevných základů o velikosti malého bytu, který si můžete nechat postavit prakticky kdekoli.mince, hodiny, čas, spoření
Jaká je tedy jeho cena? Pohybuje se zhruba okolo jednoho miliónu korun v závislosti na tom, jak moc budete nároční na jeho vybavení. A pokud náhodou sháníte jen sezónní dřevěnou chatu, může být cena ještě výrazně nižší.
Nicméně jeden milión korun za celoroční mobilní dům http://www.lavarohouse.cz dokáže dát dohromady ledaskdo. Ať už tyto peníze našetří, anebo si pomůže menším úvěrem – takovým, který vám nikde neodmítnou. Díky tomuto typu bydlení můžete být naprosto nezávislí – můžete bydlet prakticky ihned a nezatížit se drahou a rizikovou hypotékou https://ekonom.ihned.cz/c1-65701030-jak-se-zbavit-hypoteky na několik let dopředu.chata, zima, sníh
Důležité je, že se jedná nejen o dostupné, ale také o naprosto plnohodnotné bydlení, které vychází z naší tradice, takže vám uvnitř nebude chybět vůbec nic z toho, na co jste zvyklí. Ať už to jsou jednotlivé druhy energií, spotřebiče, nábytek, anebo tradiční členění interiéru. To, jak to právě ve vaší stavbě bude vypadat, záleží ostatně jen na vás, jak si interiér navrhnete, a čím ho budete chtít vybavit. Anebo se spokojíte s levnější, již použitou stavbou?
Než se rozhodnete, zda je to ta pravá nabídka pro vás, tak uděláte nejlépe, když navštívíte centrum vzorových staveb, kde si budete moci všechno důkladně prohlédnout a vybrat si tu pravou právě pro vás!

Sůl nad zlato aneb čistíme odpad!

Dům nebo byt, všude máme odpady a všude se setkáváme s tím, že nám čas od času přestanou odtékat. S ucpaným odpadem je problém, protože se musí složitě bojovat pomocí zvonu či instalatérského nářadí, aby se uvolnil a zase fungoval tak, jak má. Ale! Existují metody, které pomůžou, aniž byste potřebovali složitou výbavu a instalatéra k ruce. Stačí se podívat do vašich potravinových zásob a jistě naleznete něco, co vám pomůže. My se dnes podíváme na jednoho pomocníka, který je jistě u každého doma a neměl by být problém tedy s prevencí začít takřka okamžitě.
příprava na čištění odpadu
Pokud si necháte poradit a použijete jakoukoli ze dvou variant níže uvedených, vždy myslete na to, že:
•        odpad se proplachuje výhradně horkou vodou, NIKOLI vroucí
•        po čištění chemickými prostředky nepoužíváme raději žádné domácí metody, abychom nebyli překvapeni nechtěnou reakcí, která by mohla vzniknout
•        vždy myslíme na to, že prevence je základ a čištění v průběhu času je lepší, než jednorázové čištění již ucpaného odpadu (k tomu už by instalatér opravdu musel)
•        zkusíme si navyknout používat odpadní sítko, které zachytí ty největší nečistoty a pomůže při prevenci před ucpáváním
 
Sůl
Sůl má doma opravdu každý. Obyčejná kuchyňská sůl velmi dobře rozpouští maz. Pro čištění jako prevenci vezmete půl hrnku soli, kterou rozpustíte v hrnci horké vody. Obsah pak vlijete do odpadu.
 instalatér v akci
Jar a sůl
Že sůl je nad zlato víme všichni, ale že sůl v kombinaci s prostředkem na odmašťování nádobí je velkým protivníkem mastnoty udržující se v odpadních trubkách, to jste možná nevěděli. V případě, že máte doma jar a sůl, preventivně se vrhněte na čištění odpadu následovně:
•        Nejprve propláchněte odpad horkou vodou.
•        Následně do odpadu nasypte celý hrnek soli.
•        Hned pokračujete půl hrnkem saponátu na nádobí.
•        Nechte směs působit minimálně hodinu.
•        Posledním krokem je znovu propláchnutí odpadů. POUZE horkou vodou. Opakujeme, že není třeba a je přímo nežádoucí, voda vroucí.

Netradiční nábytek


Už jste někdy viděli stolek vyrobený z motoru, ze starých disků nebo třeba pohovku z kožených automobilových sedadel? Tohle všechno a samozřejmě mnohem víc je schopen na zakázku vyrobit pan Štěpán Marek. Již několik let se zabývá právě tím, že z automobilových a motocyklových součástek vytvoří prakticky cokoliv do vašeho interiéru.

Náhradní díly

Jak sám autor luxusních doplňků říká „vše začalo díky televiznímu pořadu Top Gear, na který jsme s otcem koukali. Byl tam k vidění stolek do obýváku vyrobený z motoru. Ovšem z neleštěného motoru, tudíž nevypadal moc pěkně. Rozhodně nic, co byste si pořídili domů.“ A protože se v tu dobu sám zabýval leštěním hliníků, vznikla z toho hned myšlenka se o něco takového pokusit. „I z ošklivého motoru, který je na začátku od oleje se nechá vyrobit luxusní kus nábytku, který určitě do interiéru patří,“ dodává.

Zákazník si určí sám, jakou značku auta má rád a od toho se pak vše odvíjí. Pokud jde o jediný doplněk do bytu, je důležité, aby do již stávajícího interiéru vkusně zapadl. Štěpán Marek je ovšem také schopný zařídit váš byt kompletně. Vše si sám vymyslí, navrhne a i malý kus nábytku tak bude se zbytkem bytu pěkně ladit. Samozřejmě se jedná o ruční tvorbu, která zabere stovky hodin práci.

Důležité je sehnat vhodnou, nepoškozenou součástku. Záleží od značky auta i typu dílu. Některé se shánějí lehce a jsou i relativně levné, u jiných se koupě poštěstí až za několik let. Mnohdy je to jen o náhodě a kontaktech a jednat se pak musí rychle.
starý motor

Na začátku je naprosto surový díl, mastný a špinavý od oleje, který čeká desítky nebo dokonce stovky hodin broušení, dobrušování, pasování a leštění. Výsledek však opravdu stojí za to.

Který automobilový fanoušek by nechtěl mít podobný výtvor doma? Je samozřejmé, že ale takový skvost není levný a zdaleka ne každý si něco takového může dovolit.


Nejpoužívanější koření v naší kuchyni – nejenom chutná ale i léčí

Kmín
Takové běžné koření že může být nějak léčivé? No samozřejmě. Když ho budete přidávat do jídla, váš žaludek vás bude milovat. Kmín totiž obsahuje karvon, který příznivě ovlivňuje naše trávení. Ba dokonce některá literatura kmínu přisuzuje dokonce účinky protijedu. Tak léčivé má být jeho vývar na náš žaludek. Kupříkladu brambory, houby, nebo zelí, které jsou samy o sobě těžce stravitelné, se při dostatečném použití kmínu stávají pro náš trávicí trakt zcela bezbolestné. Kmín se společně s fenyklem používá také při nadýmání, uvolňuje plyny ve střevech a napomáhá střevní peristaltice.  Kromě všech těchto pozitivních dopadů na naše zdraví je také močopudný, detoxikační, urychluje metabolismus a například také působí proti střevním parazitům.
koření v kořenkách
 
Bobkový list
Dříve, než se začal používat jako koření, byl už opředený legendami. Bobkový list jsou vlastně listy Vavřínu vznešeného. Řekové věřili, že to je posvátná rostlina a právě proto vznikl slavný zvyk dávat významným básníkům, vítězům a císařům věnce z těchto listů. A ono to vlastně doopravdy legendární rostlina je. Jako velké množství dalšího koření nejen dodá jídlu chuť, ale také podporuje trávení. Zároveň působí místně sedativně a má antiseptické, tj. protizánětlivé, účinky. Mimo jiné se doporučuje jako doplněk léčby diabetiků, protože prokazatelně snižuje hladinu krevního cukru. Pro toto využité se doporučuje udělat nálev, kdy si dva bobkové listy zalejete 250 ml horké vody, necháte 5 minut louhovat a pijete třikrát denně.
 
 
Chilli papričky
Kdo by je neznal. Možná pod trochu jiným názvem jako feferonky nebo kajenský pepř. Pokaždé se ale jedná o plody především exotických druhů paprik. Největší množství jich roste samozřejmě v tropech či subtropech, ale mnohé odrůdy si klidně můžete vypěstovat i v našich zeměpisných šířkách. Jejich pálivost je způsobená látkou kapsaicin. Právě tato látka má téměř magické účinky. Je ji přisuzována nejenom schopnost desinfikovat potraviny a potažmo celý trávicí trakt, ale někteří ji přisuzují i účinky afrodiziaka. To sice žádnou studií prokázáno není, ale co výzkumy jasně potvrdily je jejich pozitivní účinek při redukčních dietách. Kapsaicin totiž snižuje pocit hladu a zvyšuje výdej energie. No a nakonec stále se spekuluje o tom, zda má nebo nemá proti rakovinotvorné účinky. Každopádně, jejich konzumací nic nezkazíte, naopak, můžete jen získat.
 
Jalovec
Používají ho asi především milovníci zvěřiny. Modro-černé plody jalovce se používají k dochucování masa, nádivek nebo omáček. Jeho léčivé účinky jsou ale více než proslulé a koncentrace jednotlivých látek je natolik vysoká, že se nedoporučuje užívat v jiném, než omezeném množství například v průběhu těhotenství, dětmi do 12-ti let a lidmi, kteří mají problémy s játry, či zánět trávicího traktu nebo ledvin. No a k čemu je tedy jalovec dobrý. Odvar z něj pomáhá na hemeroidy. Působí jako silná dezinfekce močových cest. Působí proti plynatosti a nadýmání, ochrání vás proti viru oparu, nebo také pomůže utlumit revmatické bolesti ve svalech a kloubech.
 
Majoránka
Bramborák nebo bramboračku si bez ní nedokážeme představit. Vynikající je v kombinaci s česnekem, dochutí luštěniny i omáčky. Kromě nádherné vůně a skvělé chuti nabízí ale také podporu tvorby žaludečních šťáv, uvolňování křečí a posilování nervového systému, posiluje dělohu, pomáhá při bolestech hlavy nebo při nachlazení. Protože je majoránka zároveň cenným zdrojem antioxidantů, vitamínu A, C, železa, vápníku a dalších živin, je skvělou součástí zdravého stravování.
 chilli papričky v ošatce
Pepř
Pochází sice z Indie, ale dnes je jeho použití dokonce běžnější v Evropě, než v samotné zemi původu. Všechny druhy tohoto koření (černý, červený, zelený či růžový) pochází z jedné a té samé rostliny. Barva koření se odvíjí podle stupně zralosti, kdy se sbírá a podle toho, jak rychle a intenzivně se suší. Dnes je to asi nejpoužívanější koření v evropské kuchyni. Jeho léčivé účinky jsou především způsobené alkaloidem piperinem, který je zároveň hlavním zdrojem pepřové vůně a chuti. Pepř má prokazatelně pozitivní účinky při odbourávání oxidativního stresu a je to známá prevence vzniku nádorových onemocnění. Díky tomu, že mírně dráždí žaludeční sliznici, urychluje trávení. A dokonce prý i stimuluje srdeční činnost. Nikdy, ale opravdu nikdy jej ale nekombinujte s octem. Ocet je totiž vlastně slabý roztok kyseliny octové, která poté, co pepř podráždí naší sliznici, proklouzne na nechráněná místa a může je postupně rozežírat.