Byt a dům

Nejpoužívanější koření v naší kuchyni – nejenom chutná ale i léčí

Kmín
Takové běžné koření že může být nějak léčivé? No samozřejmě. Když ho budete přidávat do jídla, váš žaludek vás bude milovat. Kmín totiž obsahuje karvon, který příznivě ovlivňuje naše trávení. Ba dokonce některá literatura kmínu přisuzuje dokonce účinky protijedu. Tak léčivé má být jeho vývar na náš žaludek. Kupříkladu brambory, houby, nebo zelí, které jsou samy o sobě těžce stravitelné, se při dostatečném použití kmínu stávají pro náš trávicí trakt zcela bezbolestné. Kmín se společně s fenyklem používá také při nadýmání, uvolňuje plyny ve střevech a napomáhá střevní peristaltice.  Kromě všech těchto pozitivních dopadů na naše zdraví je také močopudný, detoxikační, urychluje metabolismus a například také působí proti střevním parazitům.
koření v kořenkách
 
Bobkový list
Dříve, než se začal používat jako koření, byl už opředený legendami. Bobkový list jsou vlastně listy Vavřínu vznešeného. Řekové věřili, že to je posvátná rostlina a právě proto vznikl slavný zvyk dávat významným básníkům, vítězům a císařům věnce z těchto listů. A ono to vlastně doopravdy legendární rostlina je. Jako velké množství dalšího koření nejen dodá jídlu chuť, ale také podporuje trávení. Zároveň působí místně sedativně a má antiseptické, tj. protizánětlivé, účinky. Mimo jiné se doporučuje jako doplněk léčby diabetiků, protože prokazatelně snižuje hladinu krevního cukru. Pro toto využité se doporučuje udělat nálev, kdy si dva bobkové listy zalejete 250 ml horké vody, necháte 5 minut louhovat a pijete třikrát denně.
 
 
Chilli papričky
Kdo by je neznal. Možná pod trochu jiným názvem jako feferonky nebo kajenský pepř. Pokaždé se ale jedná o plody především exotických druhů paprik. Největší množství jich roste samozřejmě v tropech či subtropech, ale mnohé odrůdy si klidně můžete vypěstovat i v našich zeměpisných šířkách. Jejich pálivost je způsobená látkou kapsaicin. Právě tato látka má téměř magické účinky. Je ji přisuzována nejenom schopnost desinfikovat potraviny a potažmo celý trávicí trakt, ale někteří ji přisuzují i účinky afrodiziaka. To sice žádnou studií prokázáno není, ale co výzkumy jasně potvrdily je jejich pozitivní účinek při redukčních dietách. Kapsaicin totiž snižuje pocit hladu a zvyšuje výdej energie. No a nakonec stále se spekuluje o tom, zda má nebo nemá proti rakovinotvorné účinky. Každopádně, jejich konzumací nic nezkazíte, naopak, můžete jen získat.
 
Jalovec
Používají ho asi především milovníci zvěřiny. Modro-černé plody jalovce se používají k dochucování masa, nádivek nebo omáček. Jeho léčivé účinky jsou ale více než proslulé a koncentrace jednotlivých látek je natolik vysoká, že se nedoporučuje užívat v jiném, než omezeném množství například v průběhu těhotenství, dětmi do 12-ti let a lidmi, kteří mají problémy s játry, či zánět trávicího traktu nebo ledvin. No a k čemu je tedy jalovec dobrý. Odvar z něj pomáhá na hemeroidy. Působí jako silná dezinfekce močových cest. Působí proti plynatosti a nadýmání, ochrání vás proti viru oparu, nebo také pomůže utlumit revmatické bolesti ve svalech a kloubech.
 
Majoránka
Bramborák nebo bramboračku si bez ní nedokážeme představit. Vynikající je v kombinaci s česnekem, dochutí luštěniny i omáčky. Kromě nádherné vůně a skvělé chuti nabízí ale také podporu tvorby žaludečních šťáv, uvolňování křečí a posilování nervového systému, posiluje dělohu, pomáhá při bolestech hlavy nebo při nachlazení. Protože je majoránka zároveň cenným zdrojem antioxidantů, vitamínu A, C, železa, vápníku a dalších živin, je skvělou součástí zdravého stravování.
 chilli papričky v ošatce
Pepř
Pochází sice z Indie, ale dnes je jeho použití dokonce běžnější v Evropě, než v samotné zemi původu. Všechny druhy tohoto koření (černý, červený, zelený či růžový) pochází z jedné a té samé rostliny. Barva koření se odvíjí podle stupně zralosti, kdy se sbírá a podle toho, jak rychle a intenzivně se suší. Dnes je to asi nejpoužívanější koření v evropské kuchyni. Jeho léčivé účinky jsou především způsobené alkaloidem piperinem, který je zároveň hlavním zdrojem pepřové vůně a chuti. Pepř má prokazatelně pozitivní účinky při odbourávání oxidativního stresu a je to známá prevence vzniku nádorových onemocnění. Díky tomu, že mírně dráždí žaludeční sliznici, urychluje trávení. A dokonce prý i stimuluje srdeční činnost. Nikdy, ale opravdu nikdy jej ale nekombinujte s octem. Ocet je totiž vlastně slabý roztok kyseliny octové, která poté, co pepř podráždí naší sliznici, proklouzne na nechráněná místa a může je postupně rozežírat.