Nakupování

Kouzlo barev

Plánujete vestavěné skříně nebo kuchyňskou linku, zvolili jste lamino unibarvy Sten-skrine a přemýšlíte, jaká barva či odstín by byla pro její dveře či dvířka nejlepší? V první řadě můžete vzít v potaz, v jakém pokoji bude váš nový nábytek stát. Jiné barvy a barevné odstíny se hodí pro kuchyň, jiné pro chodbu, obývací pokoj či ložnici. Obecně se dá říct, že teplé barvy povzbuzují a dodávají energii a chladné odstíny zase pomáhají lidskému organismu se uklidnit. Pro odpočinek a relaxaci a tedy například ložnici můžeme volit studenější barvy, jako je například klidná modrá, šedomodrá, pastelové odstíny zelené i jiných barev, ale pro povzbuzení a veselost naopak zvolíme třeba oranžovou či odvážnou červenou. Ta navíc povzbuzuje chuť k jídlu, takže pokud máme v rodině špatné strávníky, může jim to pomoci. Ale také naopak, pozor na nabírání hmotnosti.

šedá kuchyň

Při výběru barev uvažujte také to, že na skříních a lince budou barvy na opravdu velké ploše, proto budou místnosti spolu se stěnami a podlahou dominovat, je vhodné barvy sladit a nepřekračovat kombinaci počtu tří hlavních barev interiéru. Na velké plochy také můžeme vybrat barvy tlumenější a pokoj oživit doplňky, které můžeme střídat podle nálady, průběhu roku a příležitosti. Barvy také dokážou pokoj prosvětlit a zvětšit jeho optickou velikost, pokud zvolíme světlé tóny. Potřebujeme-li však místnost zútulnit, na pohled zmenšit, či pokud máme prostoru dost, můžeme si dovolit tmavé barvy.

moderní ložnice

Pozor však na velmi tmavé a ponuré barvy a černou. Taková kombinace nemusí ve výsledku působit dobře na naši psychiku, i když na první pohled zaujme a vypadá moderně a dobře. Hledáme-li naopak barvu, která působí velmi dobře a zvedá náladu ve všech pokojích a na všech površích, můžeme sáhnout po odstínech žluté. Svěží a čistý, stále moderní vzhled dodá zelená, v odstínu takové, jaký si vyberete a v dětském pokoji oživí prostor dívkám i chlapcům prvky neutrální oranžové barvy.