Online

Bezpečnostní balíky

Ano, přesně ty. Ne tedy balíky z pošty, jak by se někdo mohl domnívat. Co to je takový balík? Podívejme se.

Ve velké většině případů musí obsahovat, nebo by alespoň měl, tyto tři základní věci.

binární bezpečnost
 

·         Antivir

·         firewall

·         antispam


 

O antiviru zde myslím netřeba diskutovat a ani jej složitě představovat, každý ví oč jde. Přesto jen krátce, antivir hlídá váš počítač před nákazou zvenčí. Je jedno zda z internetu, nebo ze zapojeného média. Měl by zabránit jakémukoli spuštění tohoto případného viru.

Firewall je v podstatě totéž. Nesoustředí se však tolik na viry, jako takové, ale hlídá napadení vašeho stroje různými filuty a hackery. Teoreticky by měl bránit přístupu jakékoli aplikace k vašemu disku a měl by zabránit pokusům o prolomení hesla, či hesel. Běžnému hackerovi nejde o to zničit vám počítač, to ne. Naopak je spokojen, když vám dobře funguje. On si jen z něj totiž bere data. Tedy hlavně hesla a soukromé informace. Například telefonní čísla, která pak on s úspěchem zpeněží. Ano, i telefonní čísla jsou na prodej. Jako každé jiné zboží. Nu a firewall, česky ohnivá stěna, nebo přesněji ohnivá zeď, mu v takovém počínání musí zabránit. Musí jej najít a zneškodnit. Pokud to neumí, je k ničemu.
oheň u zdi

Třetí položka je antispam. Spam jako takový je snad asi nejrozšířenější zlo v rámci internetu. Česky se dá říci, nevyžádaný mail, nevyžádaná pošta nebo nevyžádaná reklama. Znáte to. Ráno otevřete mailovou poštu a vyskáče vám tam dvacet či více mailů s hloupými reklamami. Nu což, smažete je. Jenže pokud to máte dělat denně a ve větším množství, tak je to zbytečná ztráta času. Takto nechtěný mail označíte, a antispam již ze stejné adresy k vám nic podobného nepustí. Samozřejmě i on se může mýlit, takže je třeba to občas kontrolovat.

Nuže nyní víte, co má správný balík obsahovat a už si jej instalujte.