Zdraví

Aromaterapie


Esenciální oleje přinášejí do našich životů nejen vůně, ale i svými účinky podporují zdraví. Ať už těla, nebo duše. Jejich využití je široké a pokud je popuštěna fantazie je možné zvolit vícero způsobu využití. Přičemž u těch, které se užívají vnitřně, je potřeba zkonzultovat jejich používání s lékařem. Stejně tak je potřeba zvážit přímou aplikaci esenciálních olejů na pokožku. Ve většině případů se musí naředit. A to i v případě, kdy si z nich tvoříme léčebný obklad na postižené místo.

Inhalace

Nejčastější způsob aromaterapie a zároveň i nejúčinnější je inhalace. Ke které je vhodná aromalampa a difuzér. Ale mnohdy stačí papírový ubrousek a keramický talířek. Nejužívanější je inhalace, kdy do nádoby s teplou vodou nakape potřebné množství esenciálního oleje a zamíchá. Hlavu je potřeba překrýt ručníkem a už jenom poctivě vdechovat. Rovněž u masáže se léčebné účinky znásobují aplikací olejů na tělo. Stačí přimíchat  do rostlinného oleje, lisovaného zastudena, jako je mandlový či meruňkový, menší množství toho esenciálního. A během masáže postupně přidávat.

Relaxační koupel

Svoje zdraví je možné podpořit i voňavou koupelí. Kterou si na své přijdou i všechny smysly. Stačí rozmíchat ve sklenici mléka lžičku medu a přidat potřebné množství esenciálního oleje. Nalít do koupele a užít si tuto relaxační proceduru. Aromaterapii lze využít i k provonění prádla. Nakapeme na kapesník několik kapek voňavého oleje a uložíme ho do skříně. Dobrou radou je, že pokud bude použit olej levandulový, vyžene i nevítané hosty – moly. Novinkou se pro letošní zimní sezonu stala řada esenciálních olejů, kterými lze nejen vyzrát nad nachlazením a chřipkou. Ale podpořit i oslabenou imunitu. Kombinace eukalyptu, borovice, tymiánu a ravintsary nejen usnadňuje vykašlávání, ale i dýchání. Esenciální olej, který uvolňuje nos a zahlenění hrdla, se získává destilací listů skořicovníku kafrového. Stromu původem z Madagaskaru. Díky praktickému balení s rozprašovačem je možné si ulevit od zdravotních problémů okamžitě. Dobrým řešením je i masážní mandlový olej k aplikaci na postižené místo.