Byznys

Proč si nechat vyčistit vzduchotechniku v domě

Jste vlastníkem bytu v bytovém domě, který spravuje Společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ) a účastníte se pravidelných či občasných domovních schůzí? A máte v domě k dispozici centrální vzduchotechniku vedenou ve stoupačce? Pak by vás mohla zajímat následující problematika.

Proč je více než důležité nechat prověřit vzduchotechniku ve stoupačce

Vzduchotechnika je stručně řečeno hromada plechu ve tvaru potrubí, do jehož útrob proudí vzduch z bytů a je odváděn stoupačkou do okolního prostředí. Tedy zdánlivě nic, co by mohlo způsobit nějaký problém. Napadne vás, že ve stoupačce se možná může pokazit ventilátor, a že by teoreticky mohl začít hořet. To je jistě možné, ale velmi málo pravděpodobné, jde tu o něco jiného.

městské sídliště

Do potrubí proudí kromě vzduchu také prach, nečistoty a hlavně mastnota. A to zejména z kuchyňských digestoří a z koupelen. Mastný prach postupně ulpívá na vnitřních stěnách plechu a vytváří souvislou vrstvu stěží odstranitelného balastu.

Co na tom, že je uvnitř plechu mastný prach, napadne vás, jenže nejde tu o estetickou záležitost, nýbrž nebezpečí vzniku požáru, anebo dokonce výbuchu. Mastnota spolu s prachem vytváří silně reaktivní, oxidativní směs, je to dáno množstvím kyslíku mezi jemnými prachovými částicemi a tukem, který sám o sobě dokáže vzplanout – jen si vybavte, že je možné zapálit rozpálený olej na pečící pánvi.

panelový dům

Co dokáže tuk a prach, by vám mohli vyprávět hasiči, kteří zasahovali v požárech bytů, kde se vznítil prach uvnitř vzduchotechniky. Nebezpečí je o to horší, že může zachvátit ne jeden, ale třeba pět bytů současně, proto se vyplatí na domovních schůzích tento problém nadnést a také řešit. Proč zbytečně riskovat problém a ztrátu střechy nad hlavou jen kvůli takovéto malichernosti, když to vysloveně není nutné? Stejně jako revidujete komíny, plynové karmy a hromosvody, měli byste v bytovém domě mít pod palcem i vzduchotechniku a čištění vzduchotechniky https://www.taurisplus.cz/produkty-sluzby/cisteni-a-dezinfekce-potrubi-vzduchotechniky/ svěřit odborníkům.