Nakupování

Jaké nevýhody mají levné fotovoltaické panely?


Při nákupu čehokoliv se obvykle mimo jiné díváme i na to, abychom zaplatili co možná nejnižší částku. Je to samozřejmě proto, že si za ušetřené peníze můžeme koupit něco jiného. A to platí ve všech odvětvích.

Jedním z nich je pak i elektřina. Asi není třeba přiznávat, že jsme se na ní stali prakticky závislými. Bez ní bychom si už náš život zkrátka nedovedli představit. Avšak stále je nutné za ni jejím poskytovatelům platit.

fotovoltaika1

Proto se mnoho lidí snaží si vyrábět proud sami. A to je samozřejmě možné. Jedním řešením může být dieselový generátor, avšak ten se příliš nepoužívá. Důvodem je poměrně náročná údržba a zároveň také vysoká cena a spotřeba paliva.

Mnohem lépe pak na první pohled vypadá solární elektřina. Zde není potřeba žádné palivo, neboť proud se vyrábí pomocí interakce slunečních paprsků se speciální vodivou plochou. Jsou také mnohem méně náročné na údržbu, neboť je stačí připevnit na slunné místo, obvykle na střechu, a nechat je pracovat.

Ovšem jako u všeho ostatního, i zde existuje mnoho typů a druhů panelů od různých firem. A ty se samozřejmě liší nejen vlastnostmi, ale i svou cenou. Nelze se tedy divit, že mnoho lidí shání v rámci šetření levné fotovoltaické panely v naději, že ušetří další peníze.

Tak to však bohužel ve většině případů nefunguje. Podobně jako u mnoha ostatních věcí, i zde obvykle velmi nízká cena zároveň znamená i velmi nízkou kvalitu. A to v tomto případě rozhodně není ideální.

penize9

I ty nejlepší solární panely totiž nemají zrovna největší výkon. Často ani nezvládnou pokrýt spotřebu běžné rodiny, především v zimě. U těch levných se pak tento nedostatek projeví ještě více.

Navíc je pravdou, že i životnost zde bývá zpravidla nižší. To znamená, že bude nutné brzy koupit nové panely, což představuje další výdaje. A je jasné, že to se rozhodně nikomu nevyplatí.